Історична довідка

Для того щоб дати  відповідь  на    запитання "Чи потрібна нам геометрія?"
заглянемо в минуле, коли зародилася наука геометрія....
Для первісних людей важливу роль грала форма предметів, що оточували їх. Формою і кольором вони відрізняли їстівні гриби від неїстівних, придатні для споруд породи дерев від тих, які годяться лише на дрова, смачні горіхи від гірких і так далі. Особливо смачними здавалися їм горіхи кокосової пальми, які мають форму кулі. А добуваючи кам'яну сіль, люди натрапляли на кристали, що мали форму куба. Так, опановувавши навколишній їх світ, люди знайомилися з простими геометричними формами. 
Вже 200 тисяч років тому було виготовлено знаряддя порівняно правильної геометричної форми, а потім люди навчилися шліфувати їх. Спеціальних назв для геометричних фігур, звичайно, не було. Говорили: «такий же, як кокосовий горіх» або «такий же, як сіль» і так далі.
А коли люди стали будувати будинки з дерева, довелося глибше розібратися в тому, яку форму слід надавати стінам і даху, якої форми мають бути колоди. Самі того не знаючи, люди весь час займалися геометрією: жінки, виготовляючи одяг, мисливці, виготовляючи наконечники для копій або бумеранги складної форми, рибалки, роблячи такі гачки з кісті, щоб риба з них не зривалася.

Коли стали будувати будівлі з каменя, довелося перетягувати важкі кам'яні глиби. Для цього застосовувалися катки. І відмітили, що перекочування простіше, якщо узяти шматок дерева з майже однаковою товщиною на початку і в кінці. Так люди познайомилися з одним з найважливіших тіл – циліндром.
Качалками циліндрової форми користувалися і жінки, розкочувавши білизну після прання.


Але не лише в процесі роботи знайомилися люди з геометричним фігурами. Відвіку вони любили прикрашати себе, свій одяг, своє житло (намистинки, браслети, кільця, прикраси з коштовних каменів і металів, розпис палаців).

Це цікаво!!!

***

Стародавні єгиптяни були чудовими інженерами. До цих пір не можуть до кінця розгадати загадки величезних гробниць Єгипетських царів – Фараонів.

Піраміди – а вони побудовані більше 5 тис. років назад – складаються з кам'яних блоків вагою 15 тонн, і ця «цегла» така підігнана один до одного, що не можливе між ними протиснути і поштову листівку. А при будівництві використовували лише прості механізми – важелі і катки.

«Все боїться часу, але сам час боїться пірамід».

***
У Вавілоні при розкопках учені виявили залишки кам'яних стенів, заввишки в декілька десятків метрів, а висота Вавілонської башти досягає 82 метра.
Без математичних знань всі ці споруди неможливо було б побудувати. Та все ж математичні знання єгиптян і вавілонян були розрізнені і були зведенням правив, перевірені практикою, тому правила треба було вищерблювати, не розуміючи, чому треба застосовувати те, а не інше.
Майже всі великі вчені старовини і середніх століть були видатними геометрами. 

Девіз древньої школи був: "Не знаючи геометрії не допускається!"



Висновки:   Настає час привести всі розрізнені знання в систему.



Геометрія, звідки взялося це слово? Що воно означає? Спробуємо розгадати його сенс. Адже вам постійно зустрічаються схожі слова: географія, геологія, геодезія. а є ще геоботаніка і тому подібне це все назви різних наук або розділів наук. 
З сенсом слова географія ви вже знайомі. «Гео» означає «Земля», «метр» - це одиниця виміру довжини(від грецького слова «метрео» - «вимірюю». 
Таким чином, виходить, що геометрія в перекладі з грецького означає «вимір землі» або «землемірство».

«Геометрія була відкрита єгиптянами і виникла при вимірі землі. Немає нічого дивного в тому, що ця наука як і інші, виникла з потреб людини. Всяке виникаюче знання з недосконалого стану переходить в досконале. Зароджуючись шляхом плотського сприйняття, воно поступово стає предметом розгляду і нарешті, робиться надбанням розуму». Ці чудові слова приписують грецькому ученому Евдему Родосському, жив в IV в.до н.е.
У «Енциклопедичному словнику юного математика» написано: «Геометрія – одна з найбільш древніх математичних наук. Перші геометричні факти ми знаходимо у вавілонських клинописних таблицях і єгипетських папірусах (III тисячоліття до н.е.), а також в інших джерелах».






Геометрія, як наука про властивості геометричних фігур, вперше викладена грецьким вченим Евклідом (III ст до н. е.) в своїх книгах «Початок». 






Легенда

Одного дня єгипетський цар Птолемей I запитав старогрецького математика, чи немає коротшої дороги для розуміння геометрії, ніж той, який описаний в його знаменитій праці, що міститься в 13 книгах.



Учений гордо відповів:  
“ У геометрії немає царської дороги “ 




1 коментар: